Dzisiaj przedstawiam popiersie wybitnego polskiego pilota Bolesława Orlińskiego, podczas National Air Race w Cleveland, 1931 r. Pomalowałem ja na boxart dla marki Adalbertus w 2014 roku. Po dziesięciu latach musze stwierdzić, że wtedy lepiej malowałem figurki. chyba czas aby znowu potrenować.

 

Bolesław Orliński na National Air Race w Cleveland w 1931 roku

Bolesław Orliński, znany polski pilot, wziął udział w National Air Race w Cleveland, Ohio, w 1931 roku, zapisując się w historii lotnictwa swoją odwagą i umiejętnościami. Orliński, będący wówczas już doświadczonym lotnikiem, reprezentował Polskę na jednej z najważniejszych imprez lotniczych tamtego okresu.

National Air Race była prestiżowym wydarzeniem, które przyciągało najlepszych pilotów z całego świata. Zawody te były areną rywalizacji zarówno pod względem umiejętności pilotażu, jak i nowoczesności i niezawodności maszyn. Orliński, latając na samolocie PZL P.6, miał okazję zaprezentować polską myśl techniczną oraz swoje wybitne umiejętności pilotażowe. Jego udział w zawodach w Cleveland był nie tylko demonstracją technologicznych osiągnięć Polski, ale także symbolem rosnącej roli Polski w międzynarodowej społeczności lotniczej.

Chociaż Orliński nie zdobył głównej nagrody ufundowanej przez Pulitzera, to bezapelacyjnie wygrał w kategorii prototypów i jego występ został zauważony i doceniony przez międzynarodową publiczność oraz media. Pilot wykazał się niezwykłą precyzją i odwagą, co przyniosło mu uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Udział Bolesława Orlińskiego w National Air Race w Cleveland w 1931 roku jest często wspominany jako ważny moment w historii polskiego lotnictwa. Pokazał on, że Polacy mogą rywalizować na najwyższym poziomie w najbardziej prestiżowych zawodach lotniczych na świecie. Orliński stał się inspiracją dla przyszłych pokoleń polskich pilotów, a jego dziedzictwo żyje do dziś jako przykład odwagi i profesjonalizmu w lotnictwie.

 

PZL P.11/I w skali 1/72

PZL-19 z Nordic Eagle 1/72

Tadeusz Kościuszko 1794 – figurka 54mm