Popiersie  przedstawia ostatnie chwile przed ranieniem Kazimierza Pułaskiego podczas bitwy o Savannah 9 października 1779. Model produkowany w skali 1/7 (250mm) przez firmę Adalbertus, z której wywodzi się Arma Hobby w 2009 roku. Rzeźbiarzem był Matt Springer.

Kazimierz Pułaski (1745-79) był jednym z organizatorów Konfederacji Barskiej (1768-72). Niestety niepowodzenie tego powstania przeciw rosyjskiej  okupacji i zamieszanie, najpewniej wbrew własnej woli w porwanie Króla Stanisława Augusta zmusiły go do emigracji do Ameryki. 11 września 1777 roku, zanim jeszcze stał się generałem Armii Kontynentalnej poprowadził kontratak konnej gwardii przybocznej Jerzego Waszyngtona stając się twórcą formacji znanej później jako Kawaleria USA. Zginął z ran 11 października 1779 pod Savannah, dwa dni po śmiertelnym zranieniu. Przy jego śmierci był przodek Merian Coopera, co doprowadziło do powstania Eskadry Kościuszkowskiej podczas Wojny Polsko-Bolszewickiej. Ilustracja: Wikipedia.

Popiersie Pułaskiego

Przedstawiam moje drugie popiersie Pułaskiego, które miałem przyjemność pomalować. Pierwsze z nich, noszące czapkę, zostało ofiarowane jako prezent, więc przy sklejaniu i malowaniu drugiego postanowiłem przedstawić Pułaskiego bez nakrycia głowy. Twarz pomalowałem przy użyciu zestawu farb firmy Lifecolor i po osiągnięciu zadowalającego efektu, przystąpiłem do malowania kurtki. Niestety, zmagając się z dużymi powierzchniami niebieskiego koloru poległem, i figurka przez wiele lat pozostawała niedokończona, oczekując w gablocie na dalsze prace.

Niedawno powróciłem do tego projektu, traktując go jako odskocznię od maratonu malowania kilkunastu samolotów, które wykonuję głównie w celach służbowych. Tym razem do pomalowania niebieskiego koloru użyłem odcieni z zestawu AK-Interactive 3Gen, co okazało się bardzo przyjemnym doświadczeniem. Aby uzyskać cieniowanie dużej powierzchni, zdecydowałem się na naniesienie wzoru wełnianej tkaniny za pomocą gołąbki i pędzla. Choć jestem z grubsza zadowolony z efektu, to muszę jeszcze odświeżyć swoje umiejętności w malowaniu figurek.

 

Kilka przeróbek

Podczas prac nad popiersiem dokonałem kilku modyfikacji. Usunąłem oryginalny ryngraf i wykonałem nowy z wygiętej płytki plastikowej o grubości 0,25 mm. Wzmocniłem ją od spodu warstwą kleju epoksydowego i początkowo planowałem wyrzeźbić na niej wzór Matki Boskiej. Jednak okazało się to zbyt trudne, więc postanowiłem pomalować ją na złoto (przy użyciu lakierów Gunze) i nakleić kalkomanię z kolorowanki dla dzieci. Po polakierowaniu byłem zadowolony z efektu. Dodatkowo, do figurki dodałem sznur, który widoczny jest na niektórych obrazach Pułaskiego, prawdopodobnie chroniący czapkę przed zgubieniem. Wykonałem go z drucika cynowego.

Chciałem nadać figurce silnie „zmachany” wygląd, jakby Pułaski w trakcie krwawej bitwy spojrzał w oblicze śmierci. Dodałem zabrudzenia i ślady krwi po prawej stronie. Miejmy nadzieję, że opieka Matki Bożej uchroniła jego duszę przed potępieniem.

Zobacz jeszcze:

Tadeusz Kościuszko 1794 – figurka 54mm

Kapitan Kompanii Braci