PZL-19 z Nordic Eagle 1/72

Dzisiaj model sprzed lat, z 2001 roku. PZL-XIX z firmy Nordic Eagle zbudowałem dla Model Hobby (3/2001) z ogromna przyjemnością. Prosty model – inny być nie może – prawie brak dokumentacji technicznej, dał dużo frajdy. Zobacz dlaczego!

PZL-XIX z żywicy 1/72

Model Nordic Eagle w królewskiej skali 1/72 miał kilka cech czyniących go gorącym tematem modelarskim. Historyczna konstrukcja, piękna sylwetka, łatwy montaż, ciekawe wersje malowania. Przy okazji jego sklejania zrobiliśmy w redakcji Model Hobby dodatkowy research a Robert Stachyra napisał artykuł o PZL-19 w Challenge 1932.

PZL P.11/I w skali 1/72

PZL-19 w Challange 1932

Zawody lotnicze Challenge miały w założeniu być polem do popisu konstrukcji dostosowanych do masowego użycia przez amatorów. Liczyły się krótki start, możliwości hangarowania w garażu (stąd składane skrzydła) oraz zdolność do dalekich lotów turystycznych. Zawody składały się z konkurencji technicznych i rajdu dookoła Europy. Do udziału przygotowały się przodujące Europejskie firmy lotnicze. Jak okazało się, konkurencja techniczna rozegrała się pomiędzy dwoma biurami konstrukcyjnymi: PZL i RWD z Polski. Maszyna RWD otrzymała 86 pkt a PZL otrzymała 84 pkt. Ostatecznie zawody wygrał RWD-6 pilotowany przez Żwirko i Wigurę.

800px-PZL19_Challenge1932

Model PZL-19

Sklejanie modelu PZL-19 przeszło bez problemów. Wybrałem maszynę nr O2, SP-AHI pilotowaną przez Ignacego Giedgowda . Samolot zajął 18 miejsce w wyścigu. Analiza zdjęć zebranych przez Roberta Stachyrę pozwoliła na ustalenie konfiguracji nalepek ze znakami sponsorów samolotu. Na osłonie silnika wykonałem imitację paska skórzanego, spinającego blachy poszycia podczas lotu. Błedem było pomalowanie statecznika na biało-czerwone pasy (takie były kalkomanie). Jak zwrócił mi uwagę p. Andrzej Glass, pasy były czarno-białe. Było to wyraźnie podane w audycji na żywo podczas finiszu zawodów. Niemiecki spiker radiowy podawał na żywo, że widzi już czarno-białe pasy na ogonach nadlatujących samolotów.

Model PZL-19 można jeszcze dostać na Allegro, będzie on na pewno ciekawym uzupełnieniem niejednej kolekcji polskich samolotów.


Reklama

Zobacz modele PZL w sklepie Arma Hobby, link.


 

PZL P.7a z Arma Hobby 1/72

PZL P.11c Arma Hobby 1/72

468 ad

1 Comment

  1. Grzegorz Mazurowski

    Piękny samolot – tata Karasia! I model też bardzo fajny, szkoda, że już niedostępny na rynku…

Trackbacks/Pingbacks

  1. Zawody samolotów turystycznych Challenge 1932 » Modelarstwo - […] Model PZL-19 z Nordic Eagle, model Wojciech Bułhak, zobacz artykuł na blogu […]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.