Roślinność na dioramie

Diorama z Semovente ma już podstawkę (link) przyszedł czas, żeby ją ożywić. Roślinność i porzucony ekwipunek nadadzą jej autentyczny wygląd pobojowiska, na którym spoczął porzucony czołg. Zobacz jakie etapy wykonania podstawki do dioramki z czołgiem przeszedłem tym razem.

Roślinność na dioramie krok po kroku

Roślinnośc na dioramie nie jest trudna, wykonanie jej nie jest też drogie. Ważne jest twórcze podejście i uniknięcie kilku błedów.

„Sadząc” rośliny na dioramie unikaj

  • równomierności i symetrii,
  • jednolitej kolorystyki,
  • zbytniego zagęszczenia

Przejdźmy do naszej dioramy.

semovente-036

Podłoże dioramy pokryłem warstwą mieszaniny ziemi z ogródka, wikolu i pigmentów. Dodanie pigmentów nadaje odpowiednie kolory masie, oszczędzasz na malowaniu podłoża.

semovente-038

Na rynku dostępne są realistyczne drzewka, ale dla oszczędności nie tylko czasu skleiłem poxipolem kilka korzeni znalezionych w ogródku i na kompoście. Resztę przygotowanego kleju użyłem do wykonania kory na pniu i do zamaskowania miejsc klejenia. Całość jest trochę zgrubna, i taka ma na tym etapie być.

semovente-037

Następnie zmieszałem białą farbę podkładową i rdzawy pigment. Taką masą pokryłem poxipolowe szpachlowanie. Po jej zaschnięciu nałożyłem czarny wash Tamiya i gotowe. Na zdjęciu zobaczysz gotową korę na pniu i ślady rdzawej szpachlówki na gałęziach w lewym górnym rogu.

semovente-039

Roślinnośc to zestawy trawy i liści z Mininatur, trawa statyczna Heki (i niewidoczna szara no-name), mchy i opadłe kwiaty brzozy (jako liście).

semovente-040

Kępy trawy Mininatur, zielone z prawej strony, ciemno-brunatne z lewej – dla uniknięcia jednolitości kolorystycznej. Przyklejałem je gęstym wikolem.

semovente-041

Trawa statyczna wypełniła wolne przestrzenie, także dwa kolory, żywo-zielony Heki od prawej, szary od lewej, z niejednolita granicą kolorów. Dodatkowo odcięte małe kawałki maty z listowiem utworzyły dodatkowy akcent, razem z gałązkami mchów i liściami z kwiatów brzozy. Wszytko trzymane z umiarem. Klejone na rozcieńczony wikol, z dwoma lub trzema powtórkami, dla uzyskania odpowiedni grubej warstwy.

semovente-042

semovente-043

Pudła i kanistry, jeszcze przed weatheringiem. Wkleiłem je na początku, żeby wyglądały jak zatopione w warstwie zieleni.

semovente-044

semovente-045

 

468 ad

1 Comment

  1. Roślinność dla dioramy – jest wiele pomysłów na jej wykonanie. Dzięki za kilka wskazówek, przydadzą się 😉

Trackbacks/Pingbacks

  1. Diorama Semovente 1/35 – Modele i okruchy historii - […] Roślinność na dioramie […]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.