Diorama Semovente

Przygoda z modelem Semovente M41 da 75/18 z Tamiyi dobiega końca. Diorama w skali 1/35 jest gotowa, figurki pomalowane i pojazd przykręcony do podłoża. Czas już rzucić potwora na pożarcie publiczności, oto zdjęcia!

Zapis budowy modelu Semovente

Budowa Semovente zaczęła się kilka lat temu i utknęła na wnętrzu, na konieczności dodania detali przy niejasnej dokumentacji. Najbardziej wstrzymywało mnie wykonanie nitów. Robiłem je z rozciągniętych nad ogniem patyczków polistyrenu, ciąłem i naklejałem. Dzisiaj wiem, że trzeba było wykorzystać nity do modeli kartonowych, małe łezki łatwe do przyklejenia.

W wakacje praca ruszyła z kopyta i powstała seria artykułów:

big_large_35-024-webFigurki na dioramie

Figurki Adalbertus Żołnierze 8 Armii 1/35 wyrzeźbił znany polski modelarz Radek Pituch. Malowałem je przede wszystkim aerografem, farbami Hataka. Głównie tymi, którymi malowałem Semovente, plus przedwojenny polski khaki. Wyszło fajne cieniowanie na mundurach. Pochylony żołnierz w mundurze Khaki Drill wyszedł odrobinę za zielony, postanowiłem tego nie poprawiać. Twarze sprawiły mi trudność w malowaniu, są w cieniu hełmów i zostawiłem je bez zbytniego cieniowania. Weathering czyli w tym przypadku zapuszczanie szwów i krawędzi wykonałem washem Tamiya i przezroczystym smoke Ammo Miga.

Celowo nie użyłem żadnych oznaczeń z zestawów figurek Adalbertus, chciałem żeby scenka miała pewna anonimowość. Włochy 1943-44, może Cassino, może Polacy. Serce i dusza podpowiadają, że są to żołnierze II korpusu, a oznaczenia nie były przecież tak powszechnie stosowane.

Diorama na zdjęciach

Zdjęcia pokazują dioramę po ukończeniu. Ups, nie zdjąłem masków z reflektorów, chyba zrobię jeszcze jedna sesje. Autorem zdjęć jest Marcin Ciepierski, zajrzyj koniecznie na jego bloga modelarskiego.

model semovente

model semovente 41

model semovente tamiya

model semovente da 41 1/35

model semovente 75/18

model semovente cassino

model semovente 1943

model semovente wnętrze

model semovente zdobyczny

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Chętnie na nie odpowiem, więc do dzieła!

 

468 ad

4 komentarze

  1. Bardzo ładna dioramka, świetne wykonanie modeli i figur. Jedyna drobna niekonsekwencja to drzewo. Brakuje mu liści, mimo iż kolor trawy wskazuje, że nie jest to ani późna jesień, ani zima. Ale można założyć, że jest uschnięte i już. Cała reszta super 🙂

  2. Bardzo fajnie ta diorama wyszła!
    Nie można się do niczego przyczepić oprócz drzewa które chyba powinno mieć liście…

  3. Jak dla mnie-jest dobrze!Liście zmiótł podmuch wystrzałów ;-)fajnie zmalowany brzydal i „figsy” , podstawka jest klimatyczna. Jestem na tak!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.