Dzisiaj odświeżam dioramkę zaczętą kilka lat temu, i odstawiona do gabloty, kiedy wyprowadziłem firmę z domu do nowej siedziby. Niewiele zostało do ukończenia, weathering podstawki, roślinność i figurki. W pierwszej części pokażę kompozycję dioramy z gotowym podłożem przed malowaniem.

Diorama ma przedstawiać jeden z kolejnych dni walk w Normandii w czerwcu 1944. St Mere Eglise jest zdobyte, a artyleria 82 Dywizji Spadochronowej USA udziela wsparcia walczącym w rejonie miasta spadochroniarzom i piechocie szybowcowej dywizji.

Wykonanie dioramy

Podstawkę wykonałem za styroduru na okrągłej drewnianej podstawce do dioram. Budynek to płyta styropianowa z zarysowanymi długopisem krawędziami kamieni i pokryta wikolem dla wzmocnienia i wygładzenia faktury styropianu.

Wnętrze wygładziłem szpachlówką dwuskładnikową poxiliną lub magic sculpem, teraz już nie pamiętam. Dachówki to ścinki styroduru, gruz to styropian, styrodur i połamane odpryski doniczki. Grunt pokryłem mieszanina wikolu, drobnej posypki, kamyczków, wiórów i pigmentów.

Zobacz wykonanie podstawki dioramy krok po kroku

Nie pamiętam już skąd są dodatki, trochę czasu minęło. Figurki z zestawu Nemroda – obsługa Pack Howitzera. Haubica „pakowna” była używana przez jednostki desantowe USA, Marines, Spadochroniarzy, oraz przez spadochroniarzy brytyjskich w tym przez Samodzielna Brygadę Spadochronową pod Arnhem. Sama haubica M1A1 Pack Howitzer jest z Vision Models. Mały modelik, szybki montaż.