Semovente M41, da 75/18 Tamiya 1/35

Model włoskiego działa pancernego Semovente M41 jest starym produktem firmy Tamiya. Do wykonania go zachęciły mnie liczne zdjęcia zdobycznych Semoventi w barwach niemieckich w kampani włoskiej. Chciałem wykonać dioramke podobna do Stuga III „Jerry got his” Radka Pitucha.

semovente-01

Model Tamiya kupiłem, wraz z lufą RB-model jako dodatek do Czołgu M13/40, który chciałem wykonać w barwach niemieckiej policji z Powstania Warszawskiego. Oczywiście model ma przedstawiać go po spaleniu. Pierwotnie myślałem o wykorzystaniu elementów wnętrza Semovente  w czołgu M13/40, a następnie sklejeniu samego działa w pozycji zamkniętej. Praca nad czołgiem wydłużała się, chyba zbyt ambitnie do niej podszedłem, walcząc ze skratchowaniem wnętrza. W końcu w między czasie zabrałem się za działo pancerne.

Semovente M 42 75/18

Semovente M42 zdobyte przez pułk 4 pancerny pod Ankoną.

Semovente M41 i M42 w kampanii włoskiej.

Semovente M41 niestety było już prawie na wymarciu podczas walk we Włoszech w 1944. Piękne zdjęcia zdobytego przez pułk 4 pancerny lub porzuconego działa w Cassino i pod Ankoną – wszystkie  dotyczą M42.

Uznałem, że M41 na pewno mogło być jeszcze w użyciu na przełomie 1943 i 1944. Postanowiłem wykonać model fikcyjny, ale prawdopodobny z figurkami  żołnierzy 8 Armii z Adalbertusa. Gdzieś w Italii, 1943 lub 1944…

Model M41 Tamiya

Model Semoventi z Tamiyi skleiłem razem z gąsienicami plastikowymi z nowego M13/41 oraz dużą iloscią dorobionych detali z płytki plastikowej, drutu i czego się dało. Wykorzystywałem zdjęcia z książki Semoventi M 41 & M 42 autorstwa Daniele Gugliemi i wydanej przez Progress.

 Mam nadzieje pociągnąć temat wkrótce – najpierw o malowaniu a potem o dioramce z czołgiem i figurkami. Jeżeli masz pytania, sugestie lub komentarze – koniecznie zamieść je w okienku poniżej.

468 ad

No Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Malowanie wnętrza Semovente | Modele i okruchy historii - […] modelu Semovente o którym pisałem już wcześniej (link) jest ważnym elementem dioramki z żołnierzami 8 Armii. Poświęciłem troche czasu…
  2. Diorama Semovente 1/35 – Modele i okruchy historii - […] Semovente M41, da 75/18 Tamiya 1/35 […]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.