Trzy Messerschmitty – podsumowanie

Rozpoznanie walką tematu Messerschmittów zakończyło się sukcesem. Wszystkie modele zostały ukończone. Który z nich jest najlepszy? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Wszystko zależy od oczekiwania modelarza. Każdy z tych modeli dał mi dużo satysfakcji, każdy z innej strony. Modele zostały wykonane w szybkim tempie, aby sprawdzić jak sprawdzają się w warunkach „bojowych”.

Porównanie wybranych modeli Messerschmitta 109, skala 1/72

Test modeli „najnowszego” (Eduard), „najlepszego” (Tamiya) i „popularnego” (Zvezda).

Avia CS-199 Eduard

Prosto z pudełka model oferuje najwięcej detali. Jest w kilku miejscach mniej przyjazny dla modelarza: wieloczęściowe elementy mechanizacji płata i usterzenia – można łatwo popełnić błąd, gdyż spasowanie jest luźniejsze. Blaszki wymagają usunięcia części plastikowych, które lepiej wyglądają niż one. Mam na myśli dźwignie przepustnic. Z drugiej strony pedały plastikowe „wołają o pomstę do nieba”, bez blaszek są kawałkiem mydła. Tablice przyrządów wygadają efektownie, pasy też. Kalkomania jest słaba, nakłada się dobrze. Nie próbowałem usuwać zewnętrznej błonki, bo zrywało mi z cała kalkomanią.

Avia CS199, mój pierwszy Messerschmitt

Bf-109 G-6 Tamiya

Model oferuje bardzo ładne detale i na szczęście nie ma pełnego onitowania (Messerschmitty były poszpachlowane, ale Tamiya w 1/72 nie wygłupia się z nadmiarem nitów. Składanie modelu bardzo przyjemne. Widać wyższy poziom przemyślenia modelu niż u Eduarda (Eduard eskaluje detale i podwersje, Tamiya koncentruje się na komforcie modelarza). Kalkomania najlepiej wydrukowana w tym zestawieniu, ale nieprzyjazna w nakładaniu. Bardzo fajne malowania.

Drugi Messerschmitt

Bf-109 F-2 Zvezda

Rosyjski model siłą rzeczy jest  najsłabszym ogniwem tego zestawienia. Nie wynika to z ułomności producenta, który pokazał, że umie grać na światowym poziomie. Model w założeniu ma być skierowany do początkujących modelarzy. Pomimo tego ma dobre detale, i polecam go do szybkiego sklejenia i pobawienia się malowaniami (warto dodać linie podziału na górnych powierzchniach skrzydeł i może kilka nitów). Słabą stroną modelu jest kruchość tworzywa, łamią się golenie przy montażu. Nie zachęca to do przekazania go dziecku do nauki. Kalkomania to ogromna żenada, używając naklejek do tablicy przyrządów musiałem obmalować wystające poza obrys białe elementy. Reszta – mało czytelna i poprzesuwana. I tu Techmod przybywa na białym koniu…

Trzeci Messerschmitt

Tyle uwag o modelach, jestem ciekaw Twojej opinii. Proszę skomentuj poniżej!

Zobacz jeszcze:

  • Zobacz model Avia CS-199 Profi Pack w sklepie Arma Hobby tutaj

  • Model Messerschmitt Bf-109 G-6, Tamiya 1/72 w sklepie Arma Hobby link
468 ad

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.