Avia CS199, mój pierwszy Messerschmitt

Kto z modelarzy w sile wieku nie pamięta starej Avi CS199 z czeskiej wytwórni Kovozavody Prostejov? Kiedy zobaczyłem zapowiedź Eduarda i świetny boxart Piotra Forkasiewcza, widziałem że muszę ją mieć!

To nie jest mój „najpierwszy messerschmitt”. Pierwsza była Avia S199 „przerobiona” na samolot Marseilla, Druga była Avia CS199 KP, a trzeci był Revell 109 G-10 w barwach 318 dywizjonu. Wszystkie powstały około 25-35 lat temu. „Bieżąca Avia” stanowi nowe otwarcie, jest to pierwszy z trzech messerschmittów, które skleiłem w ostatnich dwóch miesiącach dla zapoznania się z tematem.

Byłem bardzo ciekawy najnowszego modelu Me-109 z Eduarda w skali 1/72. Model nie zawiódł jeżeli chodzi o poziom detali, szczególnie ładna jest  kabina pilota. Model wykonałem zgodnie z instrukcją, i wymieniłem dźwignie przepustnicy na blaszane, ale nie było to potrzebne, sam plastik jest bardzo dobry, Przydały się natomiast pasy i tablica przyrządów, zwłaszcza, że kalkomanie Eduarda są jednak słabsze od Techmodu, i zegary na blaszce wyglądają lepiej  niż na kalkomanii.

Montaż modelu nie sprawił dużego problemu, wieloczęściowe lotki i klapy wymagają uwagi, aby dobrze zmieściły się obok siebie na skrzydle. Mocowanie podwozia jest sprytne, ma jednak lekkie luzy, trzeba uważać z jego geometrią. Masowe onitowanie modelu nie jest straszne, jeżeli nie zapuścimy czarnego wash’a po całości. Ja zapuściłem Starship Filth OilbrusHer rozcieńczony w white spirit tylko do ważniejszych linii podziału, takich jak otwierane wzierniki, klapy itp. W srebrnym malowaniu na czarnym podkładzie, nity subtelnie, ale wyraźnie odcinają się od tła. Kalkomanie Eduarda są słabsze od dostępnych w polskich modelach naklejek Techmodu. Czeskie oznaczenia wyszły bardzo fajnie, lekkie wypłowienie i nierówności druku nadały modelowi prawdziwie socjalistyczny charakter!

FW 190A-5 Eduard 1/72

Samolot po wykonaniu z pudełka prezentuje się wspaniale. Polecam średnio zaawansowanym modelarzom ze względu na skomplikowany montaż i słabsze kalkomanie.

Zdjęcia: Marcin Ciepierski

Zobacz jeszcze:

  • Zobacz model Avia CS-199 Profi Pack w sklepie Arma Hobby tutaj

Nieuport Ni-17 Edka w 72

468 ad

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.