Drugi Mustang

Pierwsze dwa Mustangi robiłem symultanicznie. Robiłem tak do połowy ich wykonania, czyli do zamknięcia bryły samolotu, bo potem kończyłem model opisany już w poście „Dwa Hinomaru”. Kolejnego wykonałem po ukończeniu Ki-84. Równolegle zrobiłem Spitfire VIII Eduarda, testowałem na nim malowanie kamuflażu i nie poszło mi najlepiej. Wiedziałem już jak chce pomalować Mustanga.

Dwa Hinomaru!

„Zgłaszam jeden ME 262 zestrzelony” – historia Jerzego Mencla i jego Mustanga III

 

Samolot Jerzego Mencela bardzo mi się podobał, po pierwsze dlatego, że był z 309 Dywizjonu, po drugie z powodu zestrzelenia na nim Me-262 w kwietniu 1945 r. Pomalowałem go na kolor aluminium i zamaskowałem różne panele malując je kilkoma kolorami maskującymi (innymi niż kamuflaż). Następnie robiłem odrapania tych kolorów (Chipping Medium Ammo MiG, wełna stalowa i wykałaczka). Miało to zastąpić marmurkowanie „black basingu” (nanoszenie plamek jasnego koloru na czarnym), czyli nierównego podkładu pod kamuflaż dającego efekt spracowanego malowania samolotu. „Black basing” nie do końca mi się podoba. Jest pracochłonny i daje dosyć jednolity efekt. Wolałem trochę bardziej „losowy” podkład.

Na tak zróżnicowanym podkładzie malowałem kolory kamuflażu i pasy identyfikacyjne na dziobie i ogonie. Malowałem przejrzystymi warstwami, przez które prześwitywały różne odcienie i faktury podkładu. Granice kolorów wykonałem przy pomocy szablonów wyciętych z papieru  na którym wydrukowałem sobie instrukcję w skali 1/72. Wycięte szablony umocowałem maskolem Ammo MiG i taśmą Tamiya, która poprawiłem gdzieniegdzie przebieg plam i zakryłem luki w maskach.

Na modelu próbowałem metalicznego Oilbrushera Ammo MiG do zapuszczenia obdartych dzusów (to te duże nity na okapotowaniu silnika), ale nie wyszło zbyt dobrze i większość zmyłem white-spiritem. Fajnie natomiast wyszły obtarcia na skrzydle i klapach wykonanae przy pomocy wspomnianego Chipping Medium.

Model wyszedł całkiem fajnie, ale dwa następne, jeden PK-G a drugi USAAF wyjdą, jak mam nadzieję, lepiej.

Zdjęcia: Marcin Ciepierski

Zobacz więcej

 

  • Model P-51 B/C Mustang™ Expert Set w sklepie Arma Hobby link

Zaczęło się od małej książeczki… Moje przygody z Mustangiem

P-51B Arma Hobby 1/72 prosto z pudła

468 ad

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.