Bardzo duży czołg, Panther Tamiya 1/16

Pantera to chyba najbardziej zaawansowany technologicznie czołg użyty przez Wojsko Polskie w Drugiej Wojnie Światowej.  Dwa wozy walczyły w plutonie pancernym batalionu Zośka w Powstaniu Warszawskim. Model Tamiyi 1/16 z opcją sterowania radiem (Full Operation Set) wzbudził moje zainteresowanie juz kilka lat temu. Wielkie pudło wraz z dokupioną aparaturą czekało cierpliwie i nadszedł czas urzeczywistnienia marzenia.
pudełko Panther 1/16

Pomysł na model Pantery

Marzenie polegało na stworzeniu jeżdżącej makiety, która pokazałaby powstańczą Panterę w ruchu. Marzenie wykluwało się przez pewien czas, i wizja modelu dojrzewała. Zdecydowałem się nie kombinować z superrealizmem modelu plastikowego, żadnych dodatkowych otwieranych włazów itd. Model ma jeździć i w drugiej kolejności wyglądać. Zastosuje doskonały Zimmerit z Atak Model (mój model posłużył Waldkowi Okrzei do wykonania matek do odlewania z żywicy) i dwa zestawy Abera, ogólny i grille. Dokupiłem z bialego metalu gaśnicę i podnośnik, nie wiem jednak czy będą potrzebne. Ważnym elementem, który pozyskałem są łożyska kulkowe do kół jezdnych. W modelu są mosiężne panewki i smar silikonowy, co raczej nie jest fortunnym rozwiązniem (grzanie się i zbieranie kurzu).

Panther Tamiya 1/16

Sam model prezenuje się oszałamiająco. Prawie 60 cm długości, niezły ciężar. Pudło to walizka z rączką do przenoszenia. Części plastikowe są poprawne, tak jak w starej Tamiyi 1/35. Dopracowana jest funkcjonalność modelu. Zawieszenie na drążkach skrętnych, metalowe koła napędowe i napinające, gumowe bandaże kół jezdnych.

System DMD przetwarzający sygnał aparatury na działanie czołgu oferuje ogromną liczbę funcjonalności. Ruch czołgu, wieży i lufy. Odrzut nie tylko działa po wystrzale, ale i całego czołgu. Dzwięk i błysk strzału (działo i kadłubowy MG), ryk uruchomiania silnika , jego pracy i gaszenia (nagrane w Muzeum w Saumur).

Model będzie wymagał kilku modyfikacji do wersji produkcyjnej z początku lata 1944, więcej napiszę w jednym z kolejnych wpisów poświęconych dokumentacji. Liczę na to, że będzie gotowy do lata, na kolejną rocznicę wybuchu Powstania i bedę mógł pokazać na filmie jak jeździ.

468 ad

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.