Grumman F3F-2 AM 1/48

Model Grummana F3F-2 z Accurate Miniatures to jeden z gorących tematów w skali 1/48 z początku tego wieku. Model był symbolem zaawansowanej technologii modelarskiej swej epoki. Nawet dziś wyróżnia się doskonale zaprojektowanym podziałem części, przemyślana blaszką z detalami i taśmami naciągów skrzydeł oraz wzorową instrukcją. Smaku dodaje kalkomania z oznaczeniami potrzebnymi do wykonania każdego z wyprodukowanych egzemplarzy w służbie US Navy i US Marines.

Model Grummana z Accurate Miniatures

Accurate Miniatures wypuściła trzy modele, Grumman F3F-1, F3F-2 i wersję pokazową Gulfhawk. Model Grummana F3F-2 otrzymałem od Billa Boswortha z Accurate Miniatures (AM) jako próbkę do recenzji w Model Hobby. Skleiłem go prawie bez trudu. Przekoszenia zastrzałów i podwozia wyglądały może i nieciekawie w ramkach, ale po montażu wszystko wskoczyło na swoje miejsce. Sam model miał w zestawie blaszkę z taśmami naciągów, zaczepami bombowymi i drobnymi detalami celownika i chłodnicy. Wszystko elegancko dawało się zmontować, żadnych uciążliwych problemów.

grumman-box
Jak napisałem w artykule do Hodel Hobby „nie byłbym sobą gdybym nie dodał czegoś od siebie”, tzn. zespół zaawansowanego modelarza dopadł mnie podczas sklejania i dodałem otwarty luk z karabinem maszynowym wykonanym z żywicy Airesa. Otwartą pokrywę wygiąłem z blaszki do kwiatków używając jako kopyta powierzchni modelu. Światła pozycyjne wykonałem z kolorowej przezroczystej żywicy CMK, a linkę anteny z włókien pończochy

Malowanie pokładowego Grummana F3F-2 z US Navy

Wybór malowania modelu Grummana był nieograniczny. Kalkomania pozwalała na wszystkie historyczne malowania. Wybrałem samolot ze zdjęcia w Grumman Biplanem in Action. Kierowałem się występowaniem dodatkowych oznaczeń: turtleback (uskrzydlony żółwik, oznaka przekroczenia równika) oraz Excelence E – za doskonałe wyniki treningu w danym roku.

grumman-03
Samo malowanie modelu wykonałem przy użyciu farby Aeromaster (Orange Yellow na górnym płacie), Aluminium Lifecolor na kadłubie (kolor farby aluminiowej, nie metalu) i skrzydłach oraz kolory sekcji (Willow Green) oraz lotniskowca na ogonie (True Blue) z palety Model Mastera. Model dał mi wiele frajdy i ciągle jest jednym z ulubionych w mojej kolekcji.

grumman-04

grumman-02

Więcej modeli Grummana

Korzystam z okazji na lokowanie produktu. Model F3F-2 nie jest już dostępny na rynku. Nasza firma Arma Hobby ma w ofercie serii Attack Squadron model jego poprzednika Grummana F2F-1. Na zdjęciach porównania z większym bratem z Accurate.

grummany-dwa

grummany-dwa-dwa

Zobacz też Grummany Marcina:

F4F-4 Hasegawa 1/72

F4F-3 Wildcat 1/72 Hasegawa

468 ad

1 Comment

  1. Grumman F2F-1 z Attack Squadron został Modelem Roku 2016 niemieckiego czasopisma Modell Fan. link

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.